آشنایی با محصولات, آموزشی, مقالات

هیتر قارچی چیست

هیتر قارچی چیست

هیتر قارچی چیست : هیتر قارچی یا هیتر چتری از جمله وسایل گرمایشی است که بر اساس تابش گرما عمل می کند. به طور کلی انتقال گرما به شکل های مختلف به محیط اطراف صورت می گیرد. یکی از راه های انتقال گرما، تابش گرمایی است. از جمله انواع پرکاربرد هیتر، هیتر چتری یا قارچی به شمار می ‌رود. در ادامه مطالب به بررسی این هیتر خواهیم پرداخت.
سیستم عملکرد هیتر قارچی
هیتر قارچی همانطور که قبلا نیز گفتیم بر اساس تابش گرما کار می کند. شکل ظاهری این هیتر نیز بسیار شبیه قارچ یا چتر می باشد. سیستم این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که بتوانند با حداکثر ظرفیت و توان خود گرما را به محیط اطراف تابش نمایند. دقت به هیترهای معمولی که تنها انتقال دهنده گرما به محیط اطراف هستند، سبب می شود تا به راحتی متوجه اختلاف بین آن و هیتر چتری شویم. هیترهای تابشی به نحوی طراحی شده اند که بدون گرم کردن هوای اطراف خود، می توانند سبب گرم شدن هوای سطحی که به شکل مستقیم در مقابل تابش آن ها هست شوند. این شیوه از انتقال گرما دارای مزایای خاص خود می باشد.

مزیت های استفاده از هیتر قارچی

همانطور که گفتیم هیتر قارچی یا چتری به دلیل ساختار منحصر به فردش بسیار مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. اما از جمله مزایای استفاده از این نوع هیتر های تابشی می توان اشاره نمود به:
اثر پذیر نبودن نسبت به جریان باد
جریان باد در هیتر تابشی به هیچ عنوان تاثیری روی انتقال گرما ندارد. بنابراین استفاده از این نوع از هیتر ها در فضاهای باز که جریان هوا در آن وجود دارد می تواند بسیار مفید باشد.

قابلیت حمل آسان

دومین مزیت این نوع هیترها حمل و نقل آسان آن ها می باشد. این نوع هیتر به راحتی قابلیت جابجایی و حمل را دارد. این ویژگی نیز سبب می ‌شود تا برای استفاده در فضای باز گزینه‌ ی مناسبی باشد.

ابعاد متفاوت هیتر

هیترهای قارچی در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی و راهی بازار شده اند. هر چقدر اندازه این هیترها کوچک تر باشد، جابجایی و حمل و نقل آن ها آسان ‌تر خواهد بود. اما هیترهای سنگین تر امنیت بیشتری دارند و احتمال افتادن و سقوط آن ها کمتر می‌ باشد. بنابراین در هنگام خرید هیتر قارچی باید اولویت خود را در نظر بگیرید. اگر چنانچه می خواهید هیتر شما قابلیت جابجایی آسانی داشته باشد و از طرفی نیز دارای ایمنی باشد، بهتر است وزن و سایز متوسط آن را انتخاب کنید. در این صورت به هر دو قابلیت دسترسی  خواهید داشت.

 منابع متفاوت انرژی هیتر

این نوع از هیترها علاوه بر گاز شهری، می توانند با الکتریسیته یا برق نیز کار کنند. هم چنین زمانی که در محیطی علاوه بر گاز نیروی برق نیز وجود نداشته باشد، از منبع دیگری برای تامین انرژی می توان استفاده نمود. بعضی از مدل های هیتر قارچی طوری طراحی شده اند که از گاز پروپان نیز برای تامین انرژی می توانند بهره ببرند. این مدل از هیترها دارای مخزن ذخیره گاز نیز هستند. وجود این مخزن سبب می ‌شود تا هیتر نیاز به سیستم لوله کشی گاز شهری نداشته باشد.

 زمان

استفاده از هیترهای تابشی قارچی برای صرفه جویی در زمان بسیار مناسب می باشد. این هیترها می توانند در مدت زمان کوتاه و خیلی سریع مکان مورد نظر را گرم نمایند.

سر و صدای کم هیتر

صدای این هیترها در زمان کار بسیار کم می ‌باشد. بی سر و صدا بودن نیز از جمله نکات مثبت استفاده از این هیترها می باشد.

انواع هیتر قارچی

هیتر قارچی دارای انواع مختلفی است. به طور معمول این هیترها دارای مدل برقی و گازی هستند. برخی از مدل ‌های این هیتر فارغ از ابعاد و اندازه، با گاز پروپان و گاز طبیعی کار می کنند. به دلیل ارزان بودن گاز پروپان و طبیعی نسبت به سایر گازها استفاده از هیترهای تابشی در سیستم گرمایشی مقرون به صرفه تر از سایر انواع هیتر خواهد بود. به لحاظ اندازه نیز این هیترها دارای ابعاد و اندازه های مختلفی هستند.

کاربرد های هیتر قارچی

هیتر چتری از جمله وسایل پرطرفدار و محبوب در فصول سرد سال می باشد. با کمک این نوع هیتر در فضای باز ویلا، کافی شاپ، رستوران، تالار، باغ و یا هر محیط روباز دیگری می توان نشست و گپ های دوستانه داشت. دمای این نوع از گرم کننده ها به نحوی است که می ‌تواند فضای اطراف را به خوبی گرم نموده و دمای مناسب را جهت برگزاری انواع مراسم به وجود آورد. با نصب این نوع از بخاری ها می توان در هوای سرد زمستان محیط را به سرعت گرم نمود. در بخاری های فضای باز به طور معمول محدوده پوشش به فوت مربع و یا با یکای حرارت بریتانیایی یعنی  BTU  بیان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید