مقالات

10 نکته در پخت پیتزا

10 نکته در پخت پیتزا

10 نکته در پخت پیتزا

این یک حقیقت است، که تقریباً همه پیتزا را دوست دارند. با انواع و اقسام مختلف و ترکیبی از تاپینگ ها، سس ها و نان ها، می توان یک پیتزای خوشمزه درست کرد تا ذائقه هر کسی را برآورده کند. چیزی که ممکن است ندانید این است که پیتزا صرفاً در فر پخته نمی شود. بله، شما می توانید پیتزا را روی باربیکیو بپزید!

پخت پیتزا روی باربیکیو کاملاً خارق‌العاده است و به پیتزا طعمی کاملاً جدید می‌دهد که به لطف دود تولید شده توسط هیزم است، که با پختن پیتزا در فر، این طعم و عطر شگفت انگیز را نخواهید داشت. به علاوه، انجام آن بسیار آسان است! اما برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید چند نکته را بدانید.

در این مقاله، ما تمام نکات حرفه‌ای را که باید در مورد نحوه پخت پیتزا روی باربیکیو هر بار به صورت کامل بدانید را گردآوری کرده‌ایم:

ابتدا از آماده بودن خمیر اطمینان حاصل کنید

چه خمیر پیتزا خود را از ابتدا درست کنید و چه از نان پیتزا آماده استفاده کنید، قبل از شروع آماده سازی آن برای پخت روی باربیکیو، باید مطمئن شوید که آماده است. این به این معنی است که اگر خمیر خانگی و دست ساز است،  آن را یک روز قبل از استفاده بر روی باربیکو درست کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای ور آمدن مناسب دارد.

همچنین، مهم نیست که از خمیر خانگی یا از نان پیتزا آماده فروشگاه استفاده می‌کنید، همیشه قبل از شروع کار به آن اجازه دهید یک ساعت به دمای اتاق برسد.

نکته : اگر می خواهید از خمیر پیتزا آماده یا فروشگاهی استفاده کنید، خمیرهای با کیفیت بالاتر بهترین گزینه برای پخت پیتزا روی باربیکیو هستند. این خمیرها روی حرارت زیاد باربیکیو احتمال کمتری برای سوختن خیلی سریع خواهند داشت.

باربیکیو را برای پخت و پز با حرارت بالا تنظیم کنید

برخلاف زمانی که هر چیزی را کبابی و دودی می‌کنید، که در آن به حرارت غیرمستقیم کم و زمان پخت طولانی‌تر احتیاج دارید، در پخت پیتزا روی باربیکیو، از حرارت بالا و سرعت استفاده خواهید کرد.

برای بهترین نتیجه پخت پیتزا روی باربیکیو، می توانید باربیکیو خود را برای پخت دو منطقه ای تنظیم کنید. این به شما کمک می کند تا پوسته ترد خوبی داشته باشید و همچنین از سوختن آن قبل از ذوب شدن پنیر جلوگیری می کند. از سمت حرارت مستقیم ابتدا برای کبابی کردن نان و مواد روی پیتزا استفاده می شود. سپس مواد پیتزا را روی نان می‌ریزید و روی حرارت غیرمستقیم قرار می‌دهید و اجازه می‌دهید تا آنجا پخته شود.

باربیکیو خود را به یک دمای ثابت بین ۲۰۰ تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد برسانید. می‌توانید کمی بالاتر بروید، اما هر چیز بالاتر از ۲۸۰ درجه سانتیگراد ممکن است لایه رویی و نان پیتزا را بیش از حد بسوزاند.

نکته : اگر دما سنج ندارید (یا به درستی کار نمی کند)، می توانید با دقت از دست خود برای اندازه گیری دمای مناسب برای شروع پخت پیتزا استفاده کنید. باربیکیو زمانی آماده است که بتوانید دست خود را حدود 13 سانتی متر  بالای گریل به مدت یک ثانیه قبل از اینکه دست شما روی حرارت اذیت شود، نگه دارید. البته، احتیاط و از تجربه خود استفاده کنید!

Mise En Place را تمرین کنید!!

“Mise en place” اصطلاح فرانسوی برای آماده کردن تمام مواد اولیه قبل از شروع پخت و پز است. پخت پیتزا روی باربیکیو یکی از مواردی است که استفاده از این روش بسیار مهم جلوه می دهد. پیشنهاد میکنیم محتوا میزان پیش آمادگی را مطالعه کنید.

از آنجایی که پیتزای کبابی خیلی سریع پخته می شود، باید آماده باشید تا مواد را درست در زمانی که به آنها نیاز دارید اضافه کنید. مواد پیتزا را مستقیماً روی باربیکیو می‌پزید، پس باید سس، پنیر و سایر مواد را تهیه و آماده مصرف کنید. بنابراین، همه چیز را خرد کنید و تاپینگ های خود را از قبل در کاسه های کوچک قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که روغن را آماده کرده اید

روغن زیتون در کمک به جلوگیری از سوزش بیش از حد یا چسبیدن پوست پیتزا به توری باربیکیو، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، مطمئن شوید که قبل از شروع به پخت پیتزا روی باربیکیو، آن را در دسترس دارید. ابتدا از انبر با دسته بلند استفاده کنید و یک دستمال کاغذی را در کمی روغن غوطه‌ور کرده و توری های باربیکیو را با روغن، چرب کنید.

سپس، کمی روغن زیتون را روی یک طرف از نان پیتزا که ابتدا روی گریل قرار می‌گیرد، مالیده و سپس در حینی که نان بر روی باربیکیو است (قبل از افزودن هر تاپینگ)، روی طرف دیگر روغن بزنید.

سنگ پیتزا یا مستقیماً روی توری باربیکیو!

اگر یک سنگ پیتزا دارید – یا حتی یک تابه فلزی – می توانید آن را روی کباب پز قرار دهید. این به شما پوسته ثابت تری می دهد و ممکن است به توزیع گرما کمک کند. با این حال، قرار دادن خمیر/نان پیتزا به صورت مستقیم روی توری باربیکیو ، ممکن است سرگرم کننده تر باشد.

در هر صورت خمیر/نان پیتزا را سریع بر روی حرارت بگذارید تا نچسبد. پودر پاشی آرد نیز کمک زیادی در نچسبیدن خمیر انجام میدهد. مقدار کمی روغن زیتون هم کمک می‌کند، اما از زیاده روی خودداری کنید. شما نمی خواهید پیتزای شما آتش بگیرد!!

ابتدا نان یا خمیر پیتزا را گریل کنید

قبل از افزودن هر گونه مواد روی خمیر/نان پیتزا، ابتدا یک طرف آن را گریل کنید. این کار از خیس شدن پیتزا شما جلوگیری می کند، اطمینان حاصل می کند که هر دو طرف خمیر/نان پیتزا شما دودی و قهوه ای رنگ شده باشد و اطمینان حاصل شود که خمیر/نان پیتزا کاملاً پخته می شود. بنابراین همانطور که در بالا ذکر شد، یک طرف خمیر/نان پیتزا را با روغن زیتون آغشته کرده و روی گریل قرار دهید. آن را بپزید تا کمی برشته شود.

سپس، از انبر برای برگرداندن نان استفاده کنید و شروع به ساخت پیتزا کنید. طرفی که قهوه ای شده، طرفی است که مواد پیتزا یا تاپینگ شما باید روی آن قرار بگیرند.

رفتار ملاحظه‌گرانه با سس و کمترین استفاده از تاپینگ‌ها

یک نکته مهم که باید به خاطر داشته باشید وقتی در حال پخت پیتزا روی باربیکیو هستید:

نباید زیاده‌ روی کنید.

آخرین چیزی که می‌خواهید پیتزای خمیری یا تاپینگ‌های بسیار سنگین باشد. بنابراین، روی خمیر/نان پیتزا را فقط با مقداری کمی سس بپوشانید و در تاپینگ‌ها و مواد پیتزا ملاحظه کنید. برای داشتن طعم های لذیذ به مقدار زیاد مواد نیاز ندارید.

قرار نیست پیتزای کبابی مانند پیتزای پخته شده در فر، لایه ضخیمی از پنیر حباب دار داشته باشد. بنابراین از یک پنیر نرم (مانند موزارلا) استفاده و به آرامی و به طور یکنواخت روی پیتزای خود برای کبابی پخش کنید.

تاپینگ های خاص را از قبل بپزید

تاپینگ‌هایی که از پیش نرم یا آماده برای مصرف هستند، بهترین عملکرد را دارند زیرا پیتزا در گریل مدت زمانی مانند فر نخواهد داشت. از آنجا که پیتزا به سرعت پخته می‌شود، زمان کافی برای پخت صحیح موادی مانند سوسیس خام یا کاملاً کارامل شدن پیاز وجود ندارد.

بنابراین، هر مواد خامی که می‌خواهید استفاده کنید را پیش‌پخت کنید و مطمئن شوید که تاپینگ‌هایی که می‌خواهید به صورت خام مصرف کنید، به نازکی برش داده شده‌اند.

چشمتون روی پیتزا متمرکز باشه !

همانطور که چند بار در بالا ذکر کردیم، پیتزا به سرعت روی گریل پخته می شود. بنابراین، مگر اینکه بخواهید تصادفاً آن را بسوزانید، باید هنگام پختن آن را به دقت زیر نظر داشته باشید. این همچنین به شما این امکان را می دهد که اگر پنیر سریعتر از پختن مواد ذوب می شود، آن را بیشتر به سمت گرمای غیرمستقیم حرکت دهید.

 

پنیر نشانگر پخته شدن پیتزا است

پیتزا خیلی سریع پخته می شود. وقتی پنیر ذوب شد پیتزای شما حاضر و آماده است که از روی باربیکیو برداشته شود. در این مرحله می‌توانید هر تاپینگ تازه‌ای مانند ریحان، گیاهان خرد شده و غیره را اضافه کنید. سس بالسامیک یا روغن‌های معطر نیز گزینه‌های دیگر برای اتمام کار پیتزای شما هستند.

اجازه دهید قبل از برش آن استراحت کند

قابل درک است که بعد از اینکه پیتزا از گریل خارج شد، ممکن است حسابی مشتاق باشید که به سرعت آن را میل کنید. اما فقط چند دقیقه صبر کنید تا قبل از شروع به برش زدن آن، به آن استراحت دهید. این کار برش زدن آسان‌تر را فراهم می‌کند و همچنین باعث می‌شود که آن را راحت‌تر در دست بگیرید (نمی‌خواهید انگشتان خود را با پنیر داغ بسوزانید!).

امروز پخت پیتزا روی باربیکیو را امتحان کنید!

همانطور که مشاهده می‌کنید، پخت پیتزای گریل به راحتی انجام می‌شود و می‌توانید پیتزایی گرم و خوشمزه بر روی باربیکیو بسازید. اگر از نکاتی که در بالا بیان شد پیروی کنید، هر بار به یک پیتزای گریل لذت‌بخش دست پیدا می‌کنید. از خلاقیت با انواع خمیر، سس‌های مختلف و ترکیب‌های تاپینگ برای یافتن موارد دلخواه جدید خود نترسید.

دیدگاهتان را بنویسید