مقالات

بهترین رنگ برای دکوراسیون داخلی ؟

بهترین رنگ برای دکوراسیون داخلی چیست؟ اگر به دنبال بهترین ترکیب رنگی برای دکوراسیون داخلی خانه یا ویلای خود هستید، این مطلب برای شما مناسب است. بدون شک رنگ‌ها نقش مهمی در زیبایی فضا دارند و بر روی خلق و خوی افراد نیز تاثیر می‌گذارند. برای همین بهتر است از روانشناسی رنگ‌ها اطلاع داشته تا بتوان از بهترین آنها برای فضای زندگی خود استفاده کرد. در ادامه مطلب با بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شده و به مزایای استفاده از آنها اشاره خواهیم داشت.

بررسی چند رنگ مهم و تاثیرات آنها از لحاظ روانشناسی

در ابتدا به چند رنگ مهم و خصوصیات آنها اشاره می‌کنیم تا به تاثیرات آنها بر روی خلق و خو و رفتارهای انسان پی ببریم.

 • رنگ آبی: آبی یکی از رنگ‌های آرامش بخش است و تداعی‌گر آسمان و دریا می‌باشد. از ویژگی‌های رنگ آبی در دکوراسیون میتوان به جاه طلبی، کنترل‌گری و خرسندی اشاره کرد.
 • رنگ قرمز: رنگ قرمز، رنگ هیجان و آدرنالین است و نشانگر فعالیت، هیجان، قدرت، جاه طلبی، اعتماد به نفس و رهبری می‌باشد.
 • رنگ سبز: این رنگ نماد زندگی و طبیعت است و از ویژگی‌هایی چون تعادل، رشد، امنیت و شفافیت برخوردار می‌باشد.
 • رنگ بنفش: رنگ بنفش از جمله رنگ‌های پرطرفدار در دکوراسیون است که از ویژگی‌های آن میتوان به قابل اعتماد، عمیق، محرک و خلاقیت اشاره کرد.
 • رنگ نارنجی: نارنجی رنگ پاییز است و حس گرم، مثبت‌گرا، آزاد و با انگیزه را منتقل می‌کند.

بهترین رنگ برای خانه‌های کوچک

یکی از مواردی که در انتخاب رنگ برای دکوراسیون خانه باید به آن توجه نمایید، ابعاد خانه است. چرا که رنگ‌ها بر روی بزرگ یا کوچک شدن فضا تاثیر دارند و می‌توانند آن را کمی بزرگتر یا کوچکتر از حالت معمول نشان دهند. بنابراین اگر از خانه کوچکی برخوردار هستید، نباید از رنگ‌های تیره‌ای برای دکوراسیون آن استفاده کنید. رنگ‌های تیره سبب کوچک‌تر نشان داده شدن فضای خانه می‌گردند. رنگ‌های ملایم و روشنی مانند سبز، آبی کمرنگ، سفید و خاکستری جزو بهترین رنگ‌ها برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک هستند و فضای آن را بزرگتر نشان می‌دهند.

بهترین ترکیب رنگ بر اساس بخش‌های خانه و ویلا

طراحی و ساخت ویلا و خانه از چند بخش اساسی و اصلی برخوردار است که عبارتند از آشپزخانه، سالن پذیرایی، سالن غذاخوری و اتاق خواب. حال برای اینکه به بهترین رنگ برای این بخش‌ها پی ببرید، در اینجا به طور جداگانه به هر یک از آنها اشاره می‌کنیم.

بهترین ترکیب رنگ برای سالن پذیرایی

در وهله اول باید اشاره کنیم که انتخاب رنگ کاملا سلیقه‌ای است. بنابراین شما می‌توانید رنگ‌ها را بر اساس سلیقه خود انتخاب کرده و در کنار هم به کار ببرید. در رابطه با بهترین ترکیب رنگی برای دکوراسیون اتاق نشیمن باید اشاره کنیم که از آنجایی که معمولا این فضا اولین بخش خانه بوده و در معرض دید زیادی قرار دارد، باید در انتخاب رنگ آن دقت زیادی کرد. در اینجا به چند رنگ مناسب برای این فضا اشاره می‌کنیم.

 • رنگ کرم و سفید: از بیشترین رنگ‌هایی که در دکوراسیون فضای نشیمن و سالن پذیرایی به کار برده می‌شود، رنگ‌های گرمی چون قهوه‌ای، کرم و حتی رنگ خنثی سفید است. ترکیب این رنگ‌ها سبب زیباتر شدن فضا شده و به آن جلوه زیبایی می‌بخشد.
 • سبز: اگر به رنگ سبز و نماد طبیعت علاقه دارید، می‌توانید آن را در سالن پذیرایی و نشیمن خود به کار ببرید و به آن جلوه بیشتری ببخشید.

بهترین رنگ برای آشپزخانه و دکوراسیون آن

 

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم خانه و ویلا است و در انتخاب رنگ برای آن باید دقت زیادی کرد. در اینجا به چند رنگ رایج و مناسب برای آشپزخانه اشاره می‌کنیم.

 • رنگ زرد: اگر از رنگ زرد برای کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید، محیط شادی‌آور و زیبایی را خلق می‌کنید. رنگ زرد سبب انرژی بخشیدن به افراد شده و حتی می‌تواند به سوخت و ساز بدن کمک نماید.
 • رنگ خاکستری: در صورتی که از رنگ زرد برای بخشی از دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید، می‌توانید آن را با خاکستری ترکیب کرده و فضای زیبایی را با آن خلق نمایید.

بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب

ترکیب رنگ اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که احساس آرامش را به افراد منتقل کند. برای همین نباید از رنگ‌های تند و مهیج برای آن استفاده شود. رنگ‌هایی چون قرمز یا نارنجی برای اتاق خواب مناسب نیستند و سبب ایجاد اختلال در خواب می‌شوند. از بهترین رنگ‌های موجود برای اتاق خواب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ آبی: همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، رنگ آبی جزو رنگ‌های آرامش بخش است و سبب تاثیرات مثبتی بر روی خواب افراد می‌گردد. بنابراین می‌توانید از ترکیب رنگ آبی تیره و روشن برای اتاق خواب استفاده کرده و یک محیط زیبا و آرام را در آن خلق نمایید.
 • بنفش: رنگ بنفش کمرنگ یا اسطوخودوسی، یکی از بهترین و محبوب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق خواب است و می‌تواند سبب آرامش و تقویت اعصاب شود. بنابراین با استفاده از آن می‌توانید بی‌خوابی و اضطراب را رفع کرده و اعصاب خود را تقویت نمایید.
 • سبز: رنگ سبز برای اتاق خواب نیز گزینه مناسبی است و میتوان از ترکیب رنگ تیره و روشن آن برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده کرد.

در دکوراسیون داخلی چه رنگ‌هایی را میتوان با هم ترکیب کرد؟

در صورتی که دوست دارید از رنگ دلخواه خود برای دکوراسیون داخلی خانه استفاده نمایید، باید به ترکیب رنگ‌های مناسب با آن توجه نمایید. چرا که اگر رنگ‌های نامناسب را با هم ترکیب کنید، باعث خستگی و آشفتگی ذهنی می‌گردند. در اینجا به چند ترکیب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید